Marcela Drapáková

Jsem zastáncem přirozenosti

Když fotím, nejsem to JÁ a VY. Jsme to MY.

Fotografování je mojí celoživotní vášní, mým vyjádřením toho, jak vidím svět a hlavně lidi kolem sebe.

Fascinují mě lidské tváře, jejich výjimečnost a krása. Ráda jen tak sedím v kavárně, vychutnávám si cappucino a přitom nenápadně pozoruju lidi kolem. Vnímám detaily, jako je dolíček v tváři při smíchu slečny u vedlejšího stolku, její pihy, které nezakrývá make-up, i vrásky na čele a v obličeji dvou starých dam opodál.

Ty drobné nedokonalosti utvářejí jedinečnost každého obličeje.

 

Drobné nedokonalosti jsou naší jedinečností

Proto mě baví pracovat s lidmi, kteří jsou bezprostřední, nehlídají každou svou pózu, jsou tak trochu mimo škatulky. Jsem fotografka přirozenosti. Klasické portréty na jednolitém pozadí v ateliéru mi přijdou bez života a vyhýbám se i přílišné stylizaci nebo výrazným úpravám ve Photoshopu.

Chci vás poznat takové, jací jste. Bez příkras a hlavně v pohodě. Když si pohlédneme do očí, moje fantazie začne pracovat naplno a já si začnu představovat, jak krásné fotky vzniknou. Už od prvních setkání se ladím na vaši energii. Všechno kolem focení přizpůsobuju tomu, co máte rádi, kde se cítíte dobře. Potom už na místě kolikrát není třeba moc mluvit, ale stačí mi pár náznaků a pak už jen čekám na vhodný okamžik.

Často jsem taky jen “pozorovatel” v povzdálí. Když fotím děti, nebo třeba lidi při canisterapii, ani o tom nevědí. Naučila jsem se, že když je nechám jen tak si být, fotky pak mnohem líp ukážou jejich emoce, jejich přirozené reakce.

Každý jsme krásný, každý jinak…

Miluju jinakost každého z nás, přírodu a lidi nespoutané konvencemi

Kdo jsem?

Jaká jsem v profesní i osobní rovině?

Pracuji s mentálně postiženými lidmi a ve volném čase se věnuji bylinkám a fotografování. Věnuji se přirozené fotografii. Proč právě přirozené fotografii a nejlépe v přírodě? …protože ráda zachytávám okamžiky, sílu či křehkost daného momentu, nefalšovanost, opravdovost a často neplánovanost okamžiku, který si za čas rádi připomenete.

 

Nefotím podle svým představ, ale podle vaší představy – zachycuji momenty pohody a různých přirozených pocitů. Ráda Vám splním přání podle toho, jak si přejete, aby vypadala vaše fotografie. Mám ráda fotografie, které nejsou strojené, co nejméně make-upu a stylizace. Mám ráda fotografii, která působí přirozeně, lehce a vzdušně. Proto také ráda fotím na Vašich oblíbených místech a nebo v pohodlí Vašeho domova, kde jsou fotografie nejpřirozenější.

 

Mám ráda lidi nespoutané konvecemí, přírodní, něčím zajimavé, své, opravdové, bez potřeby žít nebo dělat pózy, které mu nejsou vlastní. Každý člověk je jedinečný, i když si to o sobě nemyslí, protože má třeba nějakou vadu na kráse nebo má handicap. Je odlišný a krásný!!! Miluju staré lidi, v jejichž tváři a vráskách vidím moudrost a ojedinělost. Miluju jinakost .